Koľko nám denne vypadne vlasov a aký je ich životný cyklus?

V priemere je 100 ľudských vlasov denne vo fyziologickom prostredí na ľudskej pokožke hlavy, náhodne vypadne. Cyklus vlasov je tiež predmetom chronologických vplyvov. Napríklad v priebehu jesenných mesiacov sa denné vypadávanie vlasov môže zdvojnásobiť, zatiaľ čo na jar sa znižuje. Čas trvania rastu vlasov, ako aj denná rýchlosť rastu sú v lete v porovnaní s obdobím zimy väčšie.

U ľudí má folikulárna aktivita mozaikový vzor (dysynchrónny), pričom susedné folikuly sú v rôznych štádiách cyklu rastu vlasov. V každom danom okamihu je zhruba 90% terminálnych vlasov v rastúcej fáze a ostatných 10% odpočíva. Preto môžeme zhrnúť, že vlasový cyklus pozostáva z troch fáz:

ANAGEN (rastúca) fáza, ktorá je najdlhšia a predstavuje približne 90% rastového cyklu. Táto fáza trvá 3 až 5 rokov.

KATAGÉN (stredná) fáza, kde sa vlasové folikuly pripravujú na pokojnú fázu. Počas tohto obdobia sa folikuly oddelia od krvných ciev a zásoby krvi sa odrežú. Klubové chĺpky, ktoré sú často tie málo krátke, bezfarebné, jednoducho prestávajú rásť. Táto fáza trvá približne 1 až 2 týždne, zatiaľ čo počas tejto fázy začnú vlasové folikuly kolapsovať.

TELOGEN (odpočinok alebo vylučovanie) Fáza trvá zvyčajne 3 až 4 mesiace, kedy sa folikul „opiera“ pred opätovným začatím anagénovej fázy. Na konci tohto obdobia vypadnú staršie vlasy, ktoré ukončili svoj životný cyklus, a sú nahradené novšími vlasmi.

Preto sa uistite, že vyživujete pokožku hlavy stravovaním zdravej výživy, stresovým manažmentom a dostatkom vitamínov, minerálov, antioxidantov a látok, ako sú esenciálne aminokyseliny (stavebné bloky bielkovín), prírodné vazodilatátory a adaptogény na báze rastlín.