Žena – vypadávanie vlasov

Rovnako ako u mužov, aj u žien boli identifikované tri typy straty vlasov. Androgénna alopécia, telogénna alopecia a bezvzorové vypadávanie vlasov. Androgénna alopécia je najčastejšou príčinou straty vlasov u žien. Vzorové vypadávanie vlasov v tomto prípade je menej predvídateľné u žien ako u mužov. Telogénna fáza môže vzniknúť z mnohých príčin, vrátane užívania liečiv, potravinových doplnkami či stresom.

V niektorých prípadoch môže byť problémom anémia, tehotenstvo, menopauza alebo syndróm polycystických ovárií, ktorý je hlavnou príčinou vypadávania vlasov.

ANÉMIIA

Je nedostatkom železa v krvi. Železo je nesmierne dôležitou živinou pre naše vlasy. Ak ste si všimli, že máte preriedené vlasy, odporúčame si to preveriť u vášho praktického lekára, ktorý na základe krvných testov prezistí do akej miery ste anemický. Hladina železa môže byť upravená predovšetkým zmenou v strave. Železo je na vlasy veľmi dôležité, pretože obsahuje feritín, ktorý pomáha produkovať vlasom bunkové proteíny. Správna hladina feritínu tiež maximalizuje anagénnu (rastúcu) fázu, ako aj správnu dĺžku vlasov.

MENOPAUZA

Má nespočetný vplyv na vaše telo a vlasy. Je spôsobená hlavne klesajúcou hladinou estrogénu. Prejavujúca sa návalmi tepla, zmenou nálad a náhleho zhrubnutia či zvýšenia počtu chlpov na tvári. Na druhej strane to spôsobuje vypadávanie vlasov.

TEHOTENSTVO

Tehotenstvo je najväčších stresom, ktorým žena prechádza počas daného obdobia. Počas tejto doby je hladina hormónov úplne odlišná od normálu, čo spôsobuje veľa zmien v tele. Vlasy nie sú imúnne voči týmto zmenám. Počas tehotenstva, je zvýšená hladina hormónu estrogénu. Estrogén spôsobuje, že vlasy zostanú v cycle rastúcej fáze. Počas tehotenstva majú ženy zväčša plnú hlavu vlasov. Po pôrode sú ale veci inak. Akonáhle sa vaše hormóny vrátia k svojim normálnym hodnotám, môže to spôsobiť masívny šok telu. To znamená, že estrogén, ktorý udržuje vaše vlasy v kvalite  je teraz preč. To môže byť nepríjemné, pretože až 60% z vlasov môže vstúpiť do tzv. pokojovej fázy pričom veľa vlasov môže náhle vypadnúť.

SYNDRÓM POLYCYSTICKÝCH VAJEČNÍKOV (PCOS)

Je hormonálna porucha – konkrétne ovplyvňuje endokrinnú hladinu, ktorá spôsobuje hormonálnu nerovnováhu. Mnoho žien, ktoré trpia s PCOS majú zvýšenú hladinu androgénov, testosterónu a dihydrotestosterónu (DHT). A práve zvýšené množstvo DHT spôsobuje vypadávanie vlasov aj u žien. V prípade ak je zistený zvýšený počet androgénov,  konkrétne DHT, vytvára to akúsi závoru na vlasové folikuly. DHT potom upcháva vlasový folikul, čo spôsobuje následné vypadávanie vlasov. To je v podstate iná forma androgénnej alopécie.