5 dôvodov prečo mužom vypadávajú vlasy

Vypadávanie vlasov je úplne prirodzený proces a týka sa každého z nás. Plná hlava vlasov zvyčajne reprezentuje mladosť. Akonáhle začneme strácať vlasy, vo väčšine prípadov to môže narušiť nielen náš vzhľad, ale aj sebadôveru. Prečo mužom vypadávajú vlasy? Toto je 5 hlavných dôvodov.

#1 Genetika

Genetika zohráva podstatnú úlohu a určuje, či budete plešatý alebo nie. Najčastejším typom vypadávania vlasov u mužov je androgénna alopecia (androgenetic alopecia). Tento typ vypadávania vlasov postihuje takmer 98% mužov. Vyznačuje sa tým, že vlasy ustupujú a rednú po bočných stranách čela (známe ako „ustupujúca vlasová linka“), alebo sa to prejavuje ako rednutie koruny (plešatenie do oblasti známej ako „vrchol“). Obe vlasové recesie a rednutie vlasov je vždy viac a viac viditeľné, až sa nakoniec obe recesie stretnú a generuje sa tvar podkovy (tzv. prstenec vlasov okolo zadnej časti hlavy).

#2 Hormóny

Hormóny sú hlavnou príčinou plešatosti. Spúšťačom je enzým 5-alfa-reduktát, ktorý transformuje neaktívny testosterón na dihydrotestosterón (DHT hormón), ktorý premáha androgénnu molekulu prítomnú vo vlasovej folikule. Testosterón môže tiež negatívne pôsobiť na folikulu, ale jeho účinok spôsobúci vypadávanie vlasov je slabší. Kombinácia testosterónu a dihydrotestosterónu (DHT), napáda rastový cyklus a skracuje tým anagénnu (rastovú) fázu.

#3 Vek

Vek je ďalším kľúčovým faktorom plešatosti. Strata vlasov sa môže vyskytnúť u 20%  v dvadsiatich, u 30% v tridsiatych rokoch a taktiež aj kedykoľvek po puberte. Takže čím sme starší, tým väčšia šanca je, že strácame vlasy. Mužovi okolo štyridsiatky má vypadávanie vlasov tendenciu úplne sa spomaliť a následne okolo päťdesiatky stabilizovať sa.

#4 Stres

Stres tu bol vždy. Nie je to nový fenomén. Moderný životný štýl plný uponáhľania a stresu môže byť práve príčinou straty vlasov. Je potrebné preto sledovať vplyv prostredia na náš organizmus a nastaviť si denný biorytmus tak, aby to malo čo najmenej negatívny vplyv na naše zdravie. Existuje niekoľko typov vypadávania vlasov. Niektoré sú závažnejšie ako iné a niektoré vyžadujú viac lekárskej starostlivosti. Telogen Effluvium je jedným z najbežnejších typov. Ďalším stresovým typom vypadávania vlasov je Alopecia Areata. K tomu dochádza, keď biele krvinky napádajú vlasové folikuly. Následne to vedie k rýchlemu vypadávaniu vlasov.

#5 Diéta a spánok

Váš životný štýl je zodpovedný za veľa telesných funkcií a obranyschopnoť organizmu. Dobrá strava dáva výživu celému telu, vrátane silnejších a zdravých vlasov. Konzumovanie nezdravých jedál môže viesť k nedostatku výživy, a zároveň prispieť k plešatosti. Spánok pomáha vášmu telu regenerovať. Je nevyhnutné dopriať si zdravý spánok. Čím menej spánku máme, tým viac stresu generujeme našemu telu. Aj keď existujú spôsoby, ako spomaliť proces vypadávania vlasov, tieto možnosti neobnovujú vypadnuté vlasy a nikdy ich nevrátia späť. Možnosť transplantácie vlasov je jediný spôsob, ako natrvalo obnoviť stratené folikuly vlasov. Ak máte záujem, môžete nás kontaktovať a dohodnúť si bezplatnú konzultáciu, kde zodpovieme všetky otázky týkajúce sa vypadávania vlasov a nastavíme ďalší