Čo spôsobuje vypadávanie vlasov

Strata vlasov tiež známa ako alopecia alebo plešatosť je úzko prepojená na našu gentiku a hormóny. Najviac sa týka mužského pohlavia, ale odhaduje sa, že asi 30% belošských žien trpí vypadávaním vlasov predovšetkým počas obdobia menopauzy.

Čo spôsobuje plešatosť?

Ubúdanie vlasov je ovplyvnené predovšetkým pribúdajúcim vekom. Byť plešatý je skôr vrodená vlastnosť, spôsobená hojnosťou mužského hormónu dihydrotestosterón (DHT).

DHT je vysoko aktívna forma testosterónu, primárny faktor prispievajúci k mužskej plešivosti. Konverzia testosterónu na DHT je poháňaný enzýmom 5-alfa-reduktázy, ktorý je produkovaný v prostate. V priebehu doby pôsobenia DHT sa vlasový folikul degraduje a skracuje. To znamená, že folikuly sa jednoducho zmenšujú na veľkosť ako keď ste sa narodili.  Naša žľaza produkuje vždy rovnaké množstvo oleja. Tak, ako sa vaše vlasy stenčujú, všimnete si, že sa vaše vlasy stávajú plochejšie a mastnejšie. Následne sa vlasy stávajú tenšie a slabšie, až kým sú príliš jemné  na to aby prežili, a následne vypadnú.

TRAKČNÁ ALOPÉCIA

Obyčajne najviac vyskytujúca sa u ľudí, ktorý si sťahujú vlasy do úzkych vrkôčikov alebo podobných účesov, ktoré neprirodzene vyťahujú vlasy nadmernou silou z ich prirodzenej pozície rastu.  Drsné kefovanie, masáž hlavy či nadmerné teplo môžu taktiež poškodiť pokožku, pevný a vonkajší plášť vlasov. Narúša to štruktúru a následne znižuje celkový objem vlasov.

TRICHOTILOMANIA

Daná strata vlasov spôsobená kompulzívnym ťahaním alebo ohýbaním vlasov. Konštantná extrakcia  vlasových korienkov môže docieliť  trvalé vypadávanie vlasov. Takáto porucha inklinuje a začína väčšinou až po nástupe puberty. U niektorých jedincov pokračuje aj naďalej v dospelosti. Odstránením daného zlozvyku (kompulzívnym ťahaním) vieme samozrejme predísť vyapadávaniu vlasov.

ALOPECIA AREATA

Je autoimunitná porucha, tiež známa ako „bodová plešatosť“, ktorá môže viesť k vypadávaniu vlasov v rozmedzí od jediného miesta (Alopecia areata monolocularis) až po všetky vlasy na celom tele (Alopecia areata universalis). Čo spúšťa alopeciu areatu nie je presne známe. Vo väčšine prípadov však tento stav pominie, no môže sa rozšíriť na celú pokožku hlavy (alopecia totalis) alebo celého tela (alopecia universalis).

KRITICKÁ ALOPÉCIA

Je rôznorodá skupina vzácnych ochorení, ktoré ničia vlasový folikul. Nahradí ju zjazvené tkanivo, a spôsobí tak trvalú stratu vlasov. Takéto vypadávanie môže byť sprevádzané svrbením, bolesťou a pálením. Progres môže byť pomerne rýchly. V ostatných prípadoch je vypadávanie vlasov postupné, a je bez povšimnutia počas dlhšej doby. Takéto jazvy alopécie sa môžu objaviť u zdravých mužov a žien, všetkých vekových kategórií.

HYPOTYREÓZA

Je vedľajších účinok liekov, ktoré sa požívaju v prípade znízenej činnnosti štítnej žľazy. Bolo zistené, že dané lieky spôsobujú stratu vlasov skôr v parientálnej (zadná časť), ako v čelnej časti hlavy. Je dôležité aby pacient podstúpil vyšetreniu, kde sa čo k najpresnejším výsledkom vieme dopracovať prostredníctvom krvných testov.

TRAUMY

Trauma akou je napríklad vážny chirurgický zákrok, otrava organizmu a silný stres môžu spôsobiť stav vypadávania vlasov známeho ako telogénný výpar (telogen effluvium), v ktorom veľké množstvo vlasov vstúpi do tzv. pokojovej fázy v rovnakej dobe, čo spôsobuj postupné rednutie vlasov u mužov i žien. Tento stav tiež predstavuje ako vedľajší účinok chemoterapie.

DOČASNÉ, ALEBO TRVALÉ VYPADÁVANIE

Môže byť tiež spôsobené niekoľkými liekmi, vrátane liekov na krvný tlak, cukrovku, ochorenia srdca a vysokého cholesterolu. Akékoľvek lieky ktoré majú vplyv na telesnú hormonálnú rovnováhu môžu mať výrazný účinok, kde je zahrnutá hormonálna substitučná terapia, steroidy a taktiež niektoré lieky na akné.

Faktory spôsobujúce vypadávanie vlasov

Gény

Účinky mužských hormónov na geneticky náchylné vlasové folikuly spôsobujú tzv. androgénnu alopéciu. Mužské hormóny spôsobujú vypadávanie vlasov. Nazývajú sa androgény, a preto aj názov „androgénna alopécia“.

Strata vlasov v dôsledku androgénnej alopécie sa vyskytuje iba vtedy, ak má osoba v chromozómoch špecifický genetický kód. Tento kód je zodpovedný za plešatosť a nesie jeden gén alebo skupinu génov a môže byť zdedený buď matkou alebo otcom.

Často sa deklaruje, že za dedičnoťou androgenetickej alopécie je gén, ktorý dodáva matka, ktorá to následne geneticky  posúva na synov. Genetické analýzy chromozómov u pacientov s androgénnou stratou vlasov však ukázali, že toto tvrdenie je falošné v dvoch aspektoch. Po prvé, androgénna strata vlasov je dedená autozomálne dominantným spôsobom, to znamená, že gén zodpovedný za vypadávanie vlasov môže byť zdedený  z oboch rodičov. Po druhé, tento genetický kód môže byť vyjadrený jak u mužov, tak aj u žien. To znamená, že aj synovia a dcéry môžu mať v budúcnosti androgénnu alopéciu.

Vplyv a intenzita konkrétneho génu alebo génov závisí od viacerých faktorov, ako sú napríklad hormóny, vek, úroveň stresu atď.

Špecifický gén (alebo gény) zodpovedný za androgénne vypadávanie vlasov ešte nebol identifikovaný. Ale vedci deklarujú, že tento gén (alebo gény) sa podieľa na syntéze mužských hormónov, enzýmu 5-alfa reduktázy a androgénnych receptorov umiestnených na vlasových folikuloch. Zistilo sa, že ide o troch hlavných aktérov zapojených do procesu mužskej plešatosti. 5-alfa reduktáza je enzým, ktorý konvertuje testosterón (mužský hormón) na aktívnejšiu formu, dihydrotestosterón (DHT), ktorý sa viaže na receptory androgénu, ktoré sa nachádzajú na vlasových folikuloch.

Hormonálna strata vlasov

Možno sa pýtate, prečo niektorí ľudia majú mužskú plešatosť, zatiaľ čo iní nemajú? Na túto otázku nie je jednoznačná odpoveď. Existujú však niektoré špekulácie, z ktorých najdôležitejšie sú uvedené nižšie:

  • V plešatých oblastiach pokožky hlavy pacientov s androgénnou stratou vlasov je počet androgénových receptorov v jednom vlasovom folikule vyšší ako normálne. Takže s rovnakou hladinou androgénov v krvnom riečisku sa pozoruje výraznejší účinok androgénov (to znamená vypadávanie vlasov), akoby ich hladiny boli vyššie ako normálne.
  • Pri vyvažovaní vlasových folikulov citlivosť receptorov na androgény je vyššia ako normálne, čo vedie k výraznejšiemu účinku androgénov (to znamená vypadávanie vlasov) v normálnych hladinách.
  • Aktivita enzýmu 5-alfa reduktázy je vyššia v oblasti plešatosti, čím sa konvertuje viac testosterónu na dihydrotestosterón. Čím vyšší je podiel DHT na testosterón, tým rýchlejší je proces vypadávania vlasov.

Stres vplývajúci na vypadávanie

  • Existuje niekoľko typov vypadávania vlasov. Niektoré sú závažnejšie ako iné a niektoré vyžadujú viac lekárskej starostlivosti. Telogen Effluvium je jedným z najbežnejších typov. Je podmienený stresom. Rast vlasov sa najprv zastaví. Následne nastáva fáza spánku, a môže trvať aj 3 mesiace kým vlas skutočne vypadne. Na rozdiel od závažnejších typov vypadávania vlasov, je pravdepodobné, že vlasy začnú opätovne rásť počas nasledujúcich 6 až 9 mesiacov.
  • Ďalším stresovým typom vypadávania vlasov je Alopecia Areata. K tomu dochádza, keď biele krvinky napádajú vlasové folikuly. Následne to vedie k rýchlemu vypadávaniu vlasov. Strata je často viditeľná v priebehu niekoľkých týždňov a môže byť napadnutá celá pokožka hlavy.
  • Najčastejším typom stresu vyvolaného vypadávania vlasov je telogen effluvium. Pri tomto type vypadávania vlasov nám vlasy prestávajú rásť  aj po tzv. fáze spánku. Ak zažívate rednutie vlasov alebo plešatosť a myslíte si, že máte presne tento problém, odporúčame dohodnúť si u nás stretnutie.
  • V mnohých prípadoch je hlavným dôdovodom vypadávania vlasov stres. Stres tu bol vždy. Nie je to nový fenomén. Moderný životný štýl plný uponáhľania a stresu môže byť práve príčinou straty vlasov. Je potrebné preto sledovať vplyv prostredia na náš organizmus a nastaviť si denný biorytmus tak, aby to malo čo najmenej negatívny vplyv na naše zdravie.

Starnutie

Treba mať na pamäti, že ani prítomnosť obidvoch potrebných génov a hormónov nie je dostatočná na to, aby spôsobila androgénne vypadávanie vlasov. Proces vypadávania vlasov tiež potrebuje čas, počas ktorého budú vlasové folikuly vystavené hormonálnym účinkom. Čas potrebný na to, aby sa takáto strata vlasov uskutočnila, sa líši od jedného jednotlivca k druhému. Vývoj plešatosti závisí od genetického vplyvu a od úrovne androgénov v krvi.

Ľudia starnú, niektoré chĺpky sa náhodne začínajú zmenšovať ako v dĺžke, tak aj v priemere. Tento proces sa nazýva miniaturizácia. V dôsledku toho sa miniaturizované chĺpky rozpadnú a skutočné množstvo folikulárnych jednotiek sa zníži. Taktýmto spôsobom prichádzame o vlasy na našej pokožke.