Muž – vypadávanie vlasov

Najčastejším typom vypadávania vlasov u mužov je androgénna alopecia (androgenetic alopecia). Tento typ vypadávania vlasov postihuje takmer 98% mužov, vyznačujúci sa tým, že vlasy ustupujú od bočných stranách čela (známe ako „ustupujúca vlasová linka“) alebo rednutie koruny (plešatenie do oblasti známej ako „vrchol“). Obe vlasové recesie a rednutie vlasov je vždy viac a viac viditeľné, až sa nakoniec obe recesie stretnú a generuje sa tvar podkovy, tzv. prstenec vlasov okolo zadnej časti hlavy. Okrem androgénnej alopécie, je tu tiež telogénna alopécia a tzv. bezvzorové vypadávanie vlasov (trichotillomania). Telogénna alopécia je zvyčajne spôsobená liekmi, diétami, stresom abnormalitou štítnej žľazy a taktiež prejavená dôsledkom chemoterapie. Bezvzorové vypadávanie vlasov (tiež známe ako trichotillomania) je strata vlasov spôsobená kompulzívnym ťahaním a ohýbaním vlasov.

ANDROGÉNNA ALOPÉCIA  

Androgény fungujú interakciou špecifických receptorov, nachádzajúcich sa  na bunkových membránach alebo vo vnútri buniek, podobne ako všetky ostatné hormóny.

  • dva typy androgénov spôsobujú u mužov vypadávanie vlasov. Spúšťačom je enzým 5-alfa-reduktát, ktorý transformuje neaktívny testosterón na dihydrotestosterón (DHT hormón). Potom je vytvorený DHT, ktorý premáha androgénnu molekulu prítomnú vo vlasovej folikule. Testosterón môže tiež negatívne pôsobiť na folikulu, ale jeho účinok spôsobúci vypadávanie vlasov je slabší. Kombinácia testosterónu a dihydrotestosterónu (DHT), napáda rastový cyklus a skracuje tým anagénnu (rastovú) fázu.
  • Odtrhnutie (telogénny process  uvoľňovania) sa odzrkadlí v dĺžke a plnosti vlasu. Tie rastú tenšie a kratšie čo vedie k vytváraniu jemných vlasov, ktoré sú náchylné a následne vypadávajú.

TELOGÉNNA ALOPÉCIA

Telogénna alopecia sa prejavuje tým, že väčšina vlasov vstupuje to tzv. pokojovej fázy. Medzi najčastejšie príčiny telogénnej alopécie sú:

  • Lieky na úpravu krvného tlaku, lieky na dnu, alebo vysoké dávky vitamínu A
  • Vapadávanie vlasov môže byž spôsobené diétami. Predovšetkým franšízne diétne programy, ktoré sú navrhnuté a podávané s predpísanými jedlami, potravinovými doplnkami, pričom mnohé z nich majú vysoký obsah vitamínu A, práve ten môže spôsobovať vypadávanie vlasov.
  • Emocionálny stres, operácie a vážne ochorenie môže spôsobiť negatívne na vypadávanie vlasov. Telo jednoducho vypne produkciu vlasov počas obdobia stresu, pretože to nie je nutné pre prežitie a namiesto toho sa venuje svoju energiu na opravu životne dôležitých telesných štruktúr. V mnohých prípadoch je toj mesačné oneskorenie medzi skutočnou udalosťou a nástupom vypadávania vlasov. Okrem toho, môž byť ďalšie trojmesačné oneskorenie pred návratom znateľné rastu vlasov. To potom znamená, že celková strata vlasov k obnove rastového cyklu môže trvať až 6 mesiacov alebo možno aj dlhšie. Záleží od intenzity vyvolaného fyzického alebo emocionálneho stresu.

BEZVZOROVÉ VYPADÁVANIE VLASOV

U mužov viac zriedkavá ako u žien. Jej najčastejšími príčinami sú:

  • Alopecia Areata. To je autoimunitná porucha tiež známa ako „bodová plešatosť“, ktorá môže viesť k vypadávaniu vlasov v rozmedzí od jedného miesta (Alopecia areata monolocularis) až po všetky vlasy na celom tele (Alopecia areata universalis). Vo väčšine prípadov tento stav pominie, no môže sa rozšíriť na celú pokožku hlavy (alopecia totalis) alebo celého tela (alopecia universalis).
  • Alopecia Triangular (trojuholníková alopécia) je strata vlasov v spánkovej oblasti, ktorá niekedy začína v detstve. Vypadávanie vlasov môže byť úplné, alebo málo jemný, chlpy tenkého priemeru môžu zostať. Príčinou trojuholníkové alopécia nie je známy, ale tento stav možno liečiť z lekárskeho hľadiska alebo chirurgicky.
  • Trichotilomania je strata vlasov spôsobená kompulzívnym ťahaním a ohýbaním vlasov. Konštantná extrakcia  vlasových korienkov môže docieliť  trvalé vypadávanie vlasov. Takáto porucha inklinuje a začína po nástupe puberty. Zvyčajne pokračuje aj naďalej v dospelosti.