O vypadávaní vlasov

Prečo nám vypadávajú vlasy?

Je prirodzené, že pri umývaní, česaní a narábaní s vlasmi sa uvoľnujú korienky a následne vlasy vypadnú. Vypadávanie 50 až 100 vlasov denne je prirodzená vec, pretože ich nahrádzajú ďalšie vlasy. Pokiaľ sa rast vlasov neobnovuje, je zrejmé že jedinec trpí vypadávaním vlasov.  Zatiaľ najčastejšia forma rednutia a vypadávania vlasov u mužov a žien je zapríčinená genetikou a hormónmi.

Vypadávanie u mužov:

98% mužskej plešivosti je výsledok androgénnej alopécie, vyznačujúci sa tým, že vlasy ustupujú od bočných strán čela (známe ako „ustupujúca vlasová linka“), alebo rednutie koruny (plešatenie do oblasti známej ako „vrchol“). Oba spôsoby rednutia vlasov sú stále zreteľnejšie, než sa napokon stretnú a vytvoria tzv. podkovu v zadnej časti hlavy. Okrem androgénnej alopécie, je tu tiež telogénne výpadávanie spôsobené liekmi, diétami, stresom alebo abnormálnym pôsobením štítnej žľazy. Akékoľvek náhodné a zriedkavé vypadávanie vlasov, tzv. zjazvená alopécia a nutkavé vytrhávanie chlpov je tiež známe ako trichotillomania.

Vypadávanie u žien:

Vypadávanie vlasov u žien môže byť spojené s genetikou, hormónmi, tehotenstvom alebo vekom. Vypadávanie vlasov u žien možno zhrnúť do troch typov – androgénna alopécia, telogénne vypadávanie, alebo tzv. bezvzorové vypadávanie vlasov. Androgénna alopécia je najčastejšou príčinou straty vlasov u žien. Vzor vypadávania vlasov v tomto prípade, je menej predvídateľné u žien ako u mužov. Telogénne vypadávanie môže vzniknúť z mnohých príčin, vrátane užívania liekov, potravinovými tendenciami a stresom. Stres vedie k vypadávaniu vlasov. Stresom môžeme chápať pôrod, prerušenie tehotenstva, začatie alebo ukončenie užívania orálnych antikoncepčných liekov, premenopauzálne doby, liekov používaných v diétnych režimoch, taktiež niektoré emocionálne napätie atď. Tieto udalosti spôsobujú, že vlasy, zostanú v  tzv. pokojovej fáze asi 3 mesiace. Následne dochádza k nadmernej strate vlasov. Všetky ostatné typy vypadávania vlasov spadajú do kategórie bezvzorového vypadávania.

Gény

Strata vlasov v dôsledku androgénnej alopécie sa vyskytuje iba vtedy, ak má osoba v chromozómoch špecifický genetický kód. Tento kód zodpovedný za plešatosť nesie jeden gén alebo je to skupina génov, ktorá môže byť zdedený zo strany matky, alebo otca.

Hormóny

Niektoré typy androgénov môžu ovplyvniť jediný vlasový folikul alebo rôzne typy vlasových folikulov. V rôznych oblastiach kože reagujú folikuly na ten istý androgén rôznymi spôsobmi. Napríklad chĺpky umiestnené v podpazuší reagujú na vplyv androgénov rastom, zatiaľ čo vlasy umiestnené v pokožke hlavy naopak vypadávajú.

Stres

V mnohých prípadoch hlavnou príčinou vypadávania vlasov je stres. Stres nie je nový fenomén, bol vždy bude súčasťou nás. Vďaka zvýšenej informovanosti, prostredníctvom pokroku v medicíne a spôsobu, akým je tento stav v médiach publikovaný máme oveľa lepšie informácie ohľadne účinku a vplyvu stresu na náš organizmus.

Starnutie

Akonáhle človek starne, niektoré chĺpky sa odstupom času začínajú zmenšovať jak v dĺžke, tak aj v priemere. Tento proces sa nazýva miniaturizácia. V dôsledku toho sa miniaturizované chĺpky postupne vypadnú a množstvo folikulárnych jednotiek sa takto zníži.