Všetko o vlasoch

Vlasy pozostávaju z veľmi jednoduchej konštrukcie. Proteínu a keratínu. Keratín dáva silu našim vlasom, nechtom a vonkajšej vrstve našej pokožky. Keratín je veľká molekula, ktorá sa skladá z menších jednotiek, tieto sa nazývajú aminokyseliny. Sú spojené a generujú vznik reťazca.

Naše vlasy sa skladajú z rôznych vrstiev a štruktúr. Preto máme tri hlavné typy vlasov, a to:

LANUGO je ochlpenie plodu počas vnútromaternicového vývoja, sú to dlhé jemné a tenké chĺpky pokrývajúce cele telíčko a vypadávajú v 8-9 mesiaci do plodovej vody.

VELLUS veľmi krátke jemne chĺpky po celom tele okrem chodidiel, dlani, mihalníc a pier.

TERMINÁLNE vlasy sú konečné, tie delíme na: Dlhý typ vlasy na hlave, fúzy, ochlpenie podpazuší a okolí pohlavných orgánov. Krátky typ riasy, obočie, chĺpky v nose a ušiach.  Sú silnejšie a pevnejšie, obsahujú farbivá, pigmenty a majú rôznu dĺžku.

Vlasové ústrojenstvo tvorí:

 • Vlasový korienok: je časť vlasu uložená v koži vo vlasovom miešku, ktorý sa ku povrchu kože nepatrne rozširuje. Bližšie k povrchu kože je vývod mazovej žľazy, ktorá produkuje tuk premasťujúci a chrániaci vlasovú stonku.
 • Dermálna papila: slúži na výživu vlasu. Preberá živiny a kyslík krvných cievok do vlasového korienka. Nasadá na ňu vlasová cibuľka.
 • Vlasová cibuľka (hair bulb): koncová časť vlasového folikulu.Nachádza sa v spodnej časti vlasového korienka a tvoria sa v nej zárodočné bunky. Tieto sa neustále delia a tvoria hmotu, ktorá postupne k smerom povrchu rohovatie. Vlasová cibuľka je najdôležitejšia časť vlasu pre tvorbu vlasovej hmoty. Vlasová cibuľka obsahuje špeciálne bunky, nazvané (melanocyty), ktoré produkujú pigment (melanín). Ten dodáva vlasom farbu. Androgény (mužské receptory hormónu), sa nachádza na bunkách tejto štruktúry.
 • Vlasový miešok: je prehĺbená časť kože, ktorá pokrýva celý vlasový korienok. Pomáha a pridržiava vlas proti vytrhnutiu. Na vlasový miešok sa upína hladký sval.
 • Vlasová stonka: časť vlasu, ktorá sa nachádza nad vlasovým mieškom nad pokožkou. Vzniká premenou bunkového materiálu prekeratínu na suchu a pevnú hmotu keratín. Keratín je bielkovinová látka z ktorej je zložená vlasová stonka. Vlasová stonka môže mať na priereze tvar kruhový, elipsovitý.
 • Vonkajšie zakorenenie vlasového folikulu: má kontinuálny cyklus rastu spolu s epidermami. Mazové žľazy zohrávajú veľmi dôležitú úlohu. Produkujú a vylučujú prírodné oleje, ktoré premasťujú vlasy.

Vlas (časť nad kožou):

Sa skladá z mŕtvych buniek, ktoré sa zmenili na keratín a spojivá, spoločne s malým množstvom vody. Keďže sú dané bunky mŕtve, necítime  žiadnu bolesť počas strihania vlasov.

Stavba vlasu na priereze:

 • Medula: je centrálna časť vlasu. Túto časť uprostred vlasovej stonky však nemajú všetky typy vlasov. Dlhé vlasy majú dreň zvyčajne len v korienku. Zato v chĺpkoch je vyvinutá veľmi dobre. Na priereze má nepravidelný hviezdicovitý tvar a tvorí ju keratín iného chemického zloženia, než má kortex. Keratín meduly má hubovitú štruktúru s mnohými dutinkami a s vysokým obsahom lipidov asi 3,5%. Nepravidelné usporiadanie jeho buniek pôsobí totiž na lom svetla. Dopadajúce svetlo sa mnohonásobne odráža.
 • Kortex: je vláknitá vrstva a v podstate tvorí vlastnú vlasovú hmotu. Skladá sa z podlhovastých pretiahnutých, neživých buniek, vytvorených vláknami keratínu. Jednotlivé vlákna keratínu tvoria najnižšiu stavebnú jednotku mikrofibrilu. Mikrofibrily sa kruhovite zoskupujú, tvoria snopčeky a utvárajú ďalšiu ohraničenú stavebnú jednotku makrofibrilu. Táto snopčekovitá časť kortexu, sa nazýva ortocortex. Takto však nie je usporiadaný celý vlasový kortex. V usporiadaných vlasoch sa nachádza aj menej pravidelné usporiadaná časť kortexu, ktorá sa nazýva paracortex. Ortocortex a paracortex sa od seba odlišujú nielen fyzikálnymi, ale aj chemickými vlastnosťami. Tvoria ich rozdielne aminokyseliny a majú rôznu chemickú reakciu.
 • Kutikula: je šupinatá vonkajšia vrstva vlasu. Tvorí prirodzený obal vlasu, ktorý ho chráni pred vonkajším poškodením. Kutikula je vrstvovitá blana, hrubá približné 0,35 mikrometra. Skladá sa z 5 až 10 súbežne a strieškovito usporiadaných plochých buniek šupín, ktoré na seba tesne priliehajú. Tieto šupiny tvoria s osou vlasu uhol, asi 18°. Jedna šupina pokrýva druhú asi do 1/7 dĺžky. Jednotlivé vrstvy kutikulárnych šupín, ktoré sú navyše pokryté veľmi jemnou membránou epikutikulou, sú spojené zvláštnym tmelom, ktorá obsahuje bielkoviny a tuky.  

Cyklus rastu vlasov:

 • RASTOVÁ  FÁZA ktorá je na dolnom konci vlasového korienka. Bunky sa delením posúvajú pomaly nahor a pozvoľna  rohovatejú. V tejto fáze, ktorá trvá 5-7 rokov, sa nachádza asi 86% vlasov hlavy.
 • PRECHODNÁ  FÁZA v papile sa zastavuje zásobovanie vlasu živinami, čo spôsobuje zastavenie bunkového delenia. Vlasový  vačok  sa v spodnej časti zužuje a vlasová cibuľka hrubne. V tejto fáze sa nachádza asi 1% vlasov a trvá  3 – 4 týždne.
 • POKOJOVÁ  FÁZA keď sa vlas uvoľní z papily. Pomaly sa posúva smerom hore a zostáva v ústí mazovej žľazy, kým nevypadne. Počas pokojovej fázy sa začína v papile nová rastová fáza, pokiaľ máme zdravý vlas.V tejto fáze sa nachádza asi 13% všetkých vlasov a trvá  3 – 4 mesiace.

Genetika má naozaj silný vplyv, pretože určuje štruktúru vlasových vačkov a ovplyvňuje fázu rastu a odpočinku. Zdravý životný štýl, a zníženie stresu môže pomôcť predĺžiť rastový cyklus vlasov. Ak sa váš rastový cyklus neobnoví a všimli ste si ustupujúcu vlasovú linku počas doby viac ako rok, s najväčšou pravdepodobnosťou ste zdedil túto genetickú vlastnosť vypadávania vlasov. Pred vykonaním akékoľvek rozhodnutia, je dôležité pochopiť dôvod straty vlasov a dohodnúť si konzultáciu. Sme tu, aby sme vám pomohli pochopiť dôvod vypadávanie vlasov.