Prečo ženám vypadávajú vlasy? Toto sú hlavné dôvody.

Rovnako ako u mužov, aj u žien boli identifikované tri typy straty vlasov. Androgénna alopécia, telogénna alopecia a bezvzorové vypadávanie vlasov. Androgénna alopécia je najčastejšou príčinou straty vlasov u žien. Vzorové vypadávanie vlasov v tomto prípade je menej predvídateľné u žien ako u mužov. Telogénna fáza môže vzniknúť z mnohých príčin. Toto sú tie hlavné:

#1 Anémia

Je nedostatkom železa v krvi. Železo je nesmierne dôležitou živinou pre naše vlasy. Ak ste si všimli, že máte preriedené vlasy, odporúčame si to preveriť u vášho praktického lekára, ktorý na základe krvných testov prezistí do akej miery ste anemický. Hladina železa môže byť upravená predovšetkým zmenou v strave. Železo je na vlasy veľmi dôležité, pretože obsahuje feritín, ktorý pomáha produkovať vlasom bunkové proteíny. Správna hladina feritínu tiež maximalizuje anagénnu (rastúcu) fázu, ako aj správnu dĺžku vlasov.

#2 Menopauza

Má nespočetný vplyv na vaše telo a vlasy. Je spôsobená hlavne klesajúcou hladinou estrogénu. Prejavujúca sa návalmi tepla, zmenou nálad a náhleho zhrubnutia či zvýšenia počtu chlpov na tvári. Na druhej strane to spôsobuje vypadávanie vlasov.

#3 Tehotenstvo

Tehotenstvo je najväčším stresom, ktorým žena prechádza počas daného obdobia. Počas tejto doby je hladina hormónov úplne odlišná od normálu, čo spôsobuje veľa zmien v tele. Vlasy nie sú imúnne voči týmto zmenám. Počas tehotenstva, je zvýšená hladina hormónu estrogénu. Estrogén spôsobuje, že vlasy zostanú v cykle rastúcej fázy. Počas tehotenstva majú ženy zväčša plnú hlavu vlasov. Po pôrode sú ale veci inak. Akonáhle sa vaše hormóny vrátia k svojim normálnym hodnotám, môže to spôsobiť masívny šok telu. To znamená, že estrogén, ktorý udržuje vaše vlasy v kvalite  je teraz preč. To môže byť nepríjemné, pretože až 60% z vlasov môže vstúpiť do tzv. pokojovej fázy pričom veľa vlasov môže náhle vypadnúť.

#4 Syndróm polycystických vaječníkov (PCOS)

Je to hormonálna porucha – konkrétne ovplyvňuje endokrinnú hladinu, ktorá spôsobuje hormonálnu nerovnováhu. Mnoho žien, ktoré trpia s PCOS majú zvýšenú hladinu androgénov, testosterónu a dihydrotestosterónu (DHT). A práve zvýšené množstvo DHT spôsobuje vypadávanie vlasov aj u žien. V prípade ak je zistený zvýšený počet androgénov,  konkrétne DHT, vytvára to akúsi závoru na vlasové folikuly. DHT potom upcháva vlasový folikul, čo spôsobuje následné vypadávanie vlasov. To je v podstate iná forma androgénnej alopécie.