Chcete zdravé a krásne vlasy? Zaraďte tieto vitamíny do jedálnička

Už aj starovekí Gréci držali v ich mysli myšlienku Kalokagatie (Kalos kagathos). Je to v preklade snaha o duševnú a fyzickú rovnováhu. Žijeme v časoch, keď každodenný stres nepriaznivo ovplyvňuje naše zdravie. Všetci sa chceme cítiť a vyzerať mlado čo najdlhšie. Ako predĺžiť vitalitu a vzhľad vlasov? Tu sú potraviny a vitamíny, ktoré vám odporúčame zaradiť do svojeho jedálnička.

1 Proteín

Vzhľadom k tomu, že štruktúru našich vlasov tvorí proteín, dostatok bielkovín v strave je rozhodujúci pre udržanie silných a zdravých vlasov. Ak vo vašej strave nekonzumujete dostatok bielkovín, vaše vlasy sa pravdepodobne stanú suché, krehké a slabé. Extrémne nízke proteínové diéty môžu spôsobiť vypadávanie vlasov. Konzumujte hydinu, ryby, mliečne výrobky a vajcia, ktoré sú vynikajúcim zdroje bielkovín spolu s vegetariánskymi zdrojmi, ako sú strukoviny a orechy.

 

2 Železo

Železo je obzvlášť dôležitým minerálom pre vlasy. Príliš málo železa (anémia) je hlavnou príčinou straty vlasov. Vlasový folikul a koreň sú napájané krvným zásobovaním bohatým na živiny. Keď hladiny železa (sérový feritín) klesnú pod určitý bod, môže sa u vás vyskytnúť anémia. To narušuje prívod živín do folikulu, čo ovplyvňuje cyklus rastu vlasov a môže vyústiť do vylučovania. Živočíšne produkty, ako je červené mäso, hydina a ryby, poskytujú železo s vysokou biologickou hodnotou ľahko dostupnou pre telo. Vegetariáni môžu zvýšiť zásoby železa tým, že do svojeho jedálnička zahrnú šošovicu, špenát a inú listovú zelenú zeleninu, ako sú brokolica, kel a šaláty.

3 Zinok a selén

Ochrana pokožky a vlasov  zahŕňa ďalšie dôležité minerály, najmä zinok a selén. Nedostatok zinku môže viesť k vypadávaniu vlasov a suchému, šupinatému skalpu. Obohatené obilniny a celé zrná sú dobrým zdrojom zinku spolu s ustricami, hovädzím mäsom a vajíčkami.

4 Omega-3 mastné kyseliny

Omega-3 mastné kyseliny sú dôležité tuky, ktoré naše telo nedokáže samo vyrobiť, a preto musia byť získané prostredníctvom našej stravy. Omega-3 sa nachádzajú v bunkách pokožky hlavy. Produkujú oleje, ktoré udržiavajú pokožku hlavy a vlasy hydratované. Konzumujte mastné ryby, ako sú losos, sleď, sardinky, pstruhy a makrely a rastlinné zdroje vrátane avokáda, tekvicového semienka a vlašských orechov.

5 Biotín

Biotín je vo vode rozpustný vitamín B. Príliš málo biotínu môže spôsobiť krehké vlasy a môže viesť k vypadávaniu vlasov. Zahrňte potraviny bohaté na biotín, ako sú celé zrná, pečeň, vaječný žĺtok, sójová múka a kvasnice.

 

6 Vitamín A

Vitamín A potrebuje telo na tvorbu mazu. Sebum je olejovitá látka vytvorená našimi vlasovými mazovými žliazami a poskytuje prirodzený kondicionér pre zdravú pokožku hlavy. Bez kožného mazu môžeme mať svrbivú pokožku hlavy a suché vlasy. Zahrňte živočíšne produkty a oranžovo-žltú zeleninu, ktorá má vysoký obsah beta-karoténu, ako je mrkva, tekvice a sladké zemiaky.

7 Vitamín C

Vitamín C napomáha vstrebávaniu železa, takže potraviny s vysokým obsahom vitamínu C sú vhodné na konzumáciu v kombinácii s potravinami bohatými na železo. Vitamín C je tiež antioxidantom, ktorý sa ľahko vstrebáva v tele. Najlepšie zdroje sú čierne ríbezle, čučoriedky, brokolica, guava, kiwi, pomaranče, papája, jahody a sladké zemiaky. Vitamín C napomáha tvorbu kolagénu, ktorý posilňuje kapiláry, ktoré dodávaju silu vlasovým šachtám.

8 Vitamín E

Slnko môže poškodiť vlasy, rovnako ako môže poškodiť aj našu pokožku. Je potrebné aby ste zabezpečili konzumáciu potravín bohatých na vitamín E, a takto ochránili aj vaše vlasy. Orechy sú výživné, energetické a zároveň obsahujú aj zinok a selén, rovnako aj vitamín E. Preto sa ich pokúste zaradiť do vašej stravy.